Грудень - час приємних миттєвостей: подарунки, святкове меню та вибір ялинки в оселю. Тисячі херсонців щороку ставлять у кімнаті яскраво прикрашену зелену красуню і відразу домівка напонюється атмосферою свята.
Новорічна ялинка: яку обрати, де купувати та скільки коштує
А багато хто досі розмірковує - яке новорічне дерево обрати: штучне, живе чи, можливо, у горщику. Аби цей вибір не перетворився у зайвий клопіт разом з фахівцями Головного управління Держпродспоживслужби у Херсонській області ми вирушили ялинковими маршрутами. Ми з'ясували переваги живих ялинок, на що потрібно звернути увагу при купівлі, дізнались скільки що коштує та де найкращий вибір дерев у горщиках.
Ялинковий базар у Олешківському лісомисливському господарстві
У різних районах Херсона вже розпочалась торгівля на Ялинкових базарах, ми ж відправились на підприємство, яке займається заготовкою дерев до продажу.Тут нам розповіли на що слід звернути увагу у першу чергу.
При купівлі ялинки варто впевнитись чи легально продається те чи інше дерево - зазначає начальниця відділу лісового господарства Олешківського лісомисливського господарства Юлія Хомченко.
-Зараз активний сезон продажу новорічних ялинок, адже це головний атрибут свят. Ми займаємось заготовкою та реалізацією дерев. Наш Ялинковий базар знаходиться безпосередньо на підприємстві.Що обов'язково потрібно знати при купівлі? На деревці повинна бути бірка-затяжка, яка містить штрих-код.Це означає, що ялинка легальна, - розповідає Юлія Миколаївна. - Кожен покупець може перевірити походження цієї ялинки за номером штрих-коду: де вона зростала, з якої області привезена, яке лісництво заготовляє.
Олешківське лісомисливське підприємство цього року планує реалізувати 1000 дерев. Ціни на ялинку тут помірні: 1 метр - 100грн, 2 метри - 120грн, 2,5 метри - 150грн, 3 метри - 180грн. Зазначають, що порівняно з цінами минулого року цьогорічні навіть трохи зменшились.
Як відбувається заготовка дерев до продажу?
Далі ми побували на лісовій ділянці, де повним ходом триває вирубка дерев. Просимо, не лякайтесь! Усе у рамках чинного законодавства.
-Ми знаходимось у лісових масивах Олешківського лісомисливського господарства. Це ділянка, де йде рубка, формування та оздоровлення лісів. Так звана, прохідна рубка догляду. Ми ніякої шкоди лісу не завдаємо, - прокоментувала нам Юлія Хомченко. - Деревина, яка валиться і має товарний вигляд - йде на реалізацію. Розвінчаю міф, який розповсюджується:Не купуй живу ялинку - збережи ліс.
Робітники, задіяні у зрубці лісу, навіть мали час на відпочинок, коли до справи взялись працівники пера та мікрофона.
Відзначимо, що також серед переваг живої ялинки й те, що вона буде радувати всі свята ароматом, крім цього, хвойні ефірні олії мають бактерицидну дію, цілюще впливають на нервову систему, знімають напругу і нервозність.
Ялинка у горщику: модне віяння чи екопродукт?
Останнім часом набирають популярність живі ялинки в горщику. Особливістю таких дерев є те, що після свят їх можна висадити у відкритий ґрунт.
Розташований в Олешках розплідник “Кітаєв сад” вражає різномаїттям дерев у горщиках. Тільки ялинкових дерев тут більше 10 видів, серед них: сосна чорна кримська, ялина канадська коніка, ялина сербська, пихта грецька, пихта бальзамічна тощо.
За словами співвласника розсадника в Олешках Петра Кітаєва, щороку попит саме на таких хвойних красунь збільшується. Перевагу надають більше тим деревам, які швидше ростуть.
-Сосна виросте на метр за 5 років, блакитна ялина лише за 10 років, тому й коштує остання на порядок дороще. Зараз великим попитом користуються маленьки ялинки у горщиках ( 100грн за 20-30 см). Метрова сосна коштує 550грн, ялина такої ж довжини - 1500грн.- прокоментував Петро Кітаєв.
Про переваги ялинок у горщиках нам розповіла постійна клієнтка розплідника Оксана Архіпова. На своєму подвір'ї вона вже має 5 ялинок, сьогодні приїхала за ще одною.
-Ялинки це красиво, це естетично для двору. Більше 4 років тому ми перейшли на цей вид новорічних дерев, і повністю задоволенні своїм вибором. Це деревце, що ми сьогодні купуємо, весною пересадимо на подвірї - ще одна прикраса буде, - розповідає Оксана.
Опісля мешканка Олешок запросила нас на власні очі побачити деревця у своєму дворі. Від такої пропозиції ми не відмовились.
Посеред двору родини Архіпових росте велика туя, вже прикрашена до новорічних свят.
-Це наша перша ялинка, їй більше 4-х років. Кожного року ми її прикрашаємо, і вона дарує нам новорічний настрій. Ми її дуже любимо. Я її свого часу придбали на трасі, була 40 см завдовжки, а зараз біля 3-метрів. - розповідає господиня.
Про те як правильно пересадити у грунт деревце з горщика розповіла головний спеціаліст відділу контролю в насінництві та розсадництві управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області Євгенія Чернишова.
- Потрібно знати три правила. По-перше, ялинки дуже люблять сонце та швидко ростуть. Тому зверніть увагу, щоб поблизу не проходили комунікації та не було затінку. Друге – строки висаджування. У наших південних краях рослини починають вегетацію дуже рано. Тому оптимальними строками для пересаджування є лютий-березень. Третє правило – сама підготовка до висаджування рослини. Яма повинна бути діаметром 60 см, глибина її неважлива, оскільки коренева система буде розгалужуватись в різних напрямках. Але дно її треба розпушити. Деякі роблять помилку, дістаючи ялинку з контейнера і промиваючи корені. Якщо дерево знаходиться у металевій сітці чи мішку – пересаджуйте прямо з ними. Важливо, аби коренева шийка, яка знаходиться між коренями та стовбуром не була загорнута ґрунтом, верхні корені повинні бути на глибині не менше 5 сантиметрів. Після цього ви утрамбовуєте ґрунт і дуже рясно поливаєте, бо усі хвойні дуже люблять вологу.
Коли купуєте ялинку, то подивіться, аби на стовбурі не було пошкоджень - отворів, не відставала кора. У 2020 році наші фахівці-фітосанітари проводили обстеження лісових насаджень . Карантинних організмів та шкідників не виявлено. Жовті голки на ялинці свідчать про те, що рослині не вистачало вологи. – пояснює Євгенія Чернишова.
Настає час вибору новорічної ялинки - символу майбутніх свят, разом з яким ми зустрінемо 2021-й.Тож, не зволікайте, і пустіть новорічний святковий настрій в оселю разом лісовою красунею.
Фото та текст Оксана Наумова