Грудень - чарівний час очікування на дива, а також для придбання ялинки, гірлянди та новорічних прикрас. Якщо ви надаєте перевагу штучній зеленій красуні - то ми розповімо, як не помилитись з її вибором. На що потрібно звернути увагу при виборі ялинки, щоб вона не лише тішила око, а ще й зашкодила здоров'ю ні вам, ні домашнім улюбленцям, не загорілась і не впала? Разом з фахівцями ГУ Держпродспоживслужби ми завітали до спеціалізованого магазину, щоб на прикладах побачити на що слід звертати увагу.
Час купувати новорічні прикраси: як не помилитись з вибором
Штучна ялинка: краса та безпека
Щоб не зіпсувати собі свято неприємними несподіванками зі сторони новорічного дерева, до вибору потрібно підійти серйозно.На цьому наголошує заступник начальника Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області Олександр Мандра.
-Штучні ялинки повинні мати санітарно-епідеміологічний висновок Міністерства охорони здоров’я, який обов’язково вимагайте у продавця, обираючи штучну зелену красуню. Якщо ви відчуваєте неприємний запах від штучної ялинки – це ознака наявності токсичних речовин у матеріалі, з якого її виготовлено. Також перевірте міцність гілок та голок – вони не мають опадати. Пам’ятайте, що безпечні штучні ялинки обробляють спеціальною речовиною, яка попереджає її займання. Варто уважно читати інформацію, яку виробник зазначає на пакуванні – це і строк придатності, і умови зберігання, і чи підходить конкретна ялинка для розміщення на свіжому повітрі. – пояснює Олександр Миколайович. - Кожен продавець на вимогу покупця має надати відповідний санітарно-епідеміологічний висновок. У разі відмови - це є порушенням прав споживачів, адже ви ще до придбання маєте право ознайомитись з документами, що підтверджують безпеку данної продукції.
Штучні ялинки роблять або з полівінілхлориду, що з часом може осипатись, або з пластику – це сучасний матеріал, що додає ялинці більш природного вигляду. Але пластик – дорожчий, втім, служить він довше.
Важливий момент — стійкість до займання. Якісні сучасні штучні дерева мають захисне покриття на стовбурі і просочення хвої, що оберігають їх від займання при контакті з несправною гірляндою, що іскрять бенгальськими вогнями, свічками.
Звичайно, штучна ялинка не може мати аромат натуральної хвої, а й гумою або пластиком пахнути не повинна. Різкий хімічний запах – не найкращий додаток святкової атмосфери.
Після стиснення або струшування гілочки на долоні не повинно залишатися випали голок. Їх наявність свідчить про низьку якість, і з часом таке дерево посиплеться ще сильніше.
Вибір ялинкових прикрас вражає, а що з якістю?
Яскраві різнокольорові кулі, іграшки з зображенням символу наступного року, Дід Мороз та Снігуронька... Вибір ялинкових прикрас у наявності на будь-який смак. Проте і тут варто подбати про безпеку. Багато хто крихким ялинковим іграшкам зі скла надає перевагу кулькам з пластику чи пенопласту. На такі прикраси також у продавця можете вимагати пред’явити санітарно-епідеміологічний висновок МОЗ. Якщо його немає, то краще утриматись від покупки. Адже часто у пластикових ялинкових прикрасах значно перевищена припустима норма вмісту шкідливих речовин, зокрема фенолу, свинцю, формальдегіду.
- Хімічний склад ялинкової прикраси неможливо визначити візуально, проте є кілька ознак, які свідчать про вміст шкідливих речовин. Це неприємний запах та неякісне покриття фарбою або лаком, які можуть контактувати зі шкірою. Обираючи ялинкову прикрасу, проведіть по ній рукою та понюхайте. Блискітки і фарба не мають осипатися та залишатися на долонях. – розповідає Олександр Мандра.
Увага, новорічна гірлянда!
Електрична гірлянда - одна з головних прикрас вашої ялинки. Світло вогників створює святковий настрій та дарує затишок оселі.До її вибору теж необхідно підходити зважено. Фахівці ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області зазначають, що обов’язкової сертифікації електричних гірлянд законом не передбачено — це може зробити лише сам виробник за власним бажанням. Проте на всі електричні гірлянди розповсюджується дія технічного регламенту низьковольтного обладнання.
- Щоб переконатися, що така гірлянда відповідає регламенту, необхідно пошукати на упаковці відповідний знак — це трилисник у півколі. Також на упаковці має бути маркування, яке наноситься українською мовою. Тут зазначають назву виробника, імпортера, адресу імпортера, гарантійний термін експлуатації. Також виробник зазначає на пакуванні де цю гірлянду можна використовувати – в приміщеннях чи можна нею прикрасити будинок ззовні, — розповідає заступник начальника Управління захисту споживачів Олександр Мандра - Якщо цієї інформації немає, то це перший дзвіночок до того, що продукція може бути небезпечною.
Чи зафіксовані порушення під час продажу новорічних прикрас?
- У поточному році спеціалісти Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області проводили перевірки низьковольтного електричного обладнання. До нього ж відносяться і набори гірлянд, що використовуються для прикрашання новорічних ялинок. Наші фахівці виявили в них порушення пунктів Технічного регламенту для цього виду продукції. А саме: на пакуванні та на виробах не зазначені зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку, також на гірляндах відсутній знак відповідності технічним регламентам. Окрім цього, на пакуванні гірлянд відсутня інструкція з експлуатації та інформацією про безпечність державною мовою. Також наші фахівці за 2020 рік здійснили 19 планових перевірок дитячих іграшок, відібрали 17 зразків. Із них 15 за результатами експертизи (випробування), проведеного Державним підприємством «Укрметртестстандарт», не відповідають вимогам нормативних документів. Основні порушення, які були зафіксовані, це невідповідність маркування. На пакуванні іграшок були відсутні найменування та адреса виробника, адреса зареєстрованої торговельної марки, найменування та адреса імпортера, відсутність знаку відповідності технічним регламентам. І найстрашніше, що іграшки також не відповідали вимогам за показниками хімічної безпеки: у деяких іграшках зафіксовано перевищення масової частки свинцю та кадмію в сотні раз. А це несе потенційну загрозу здоров’ю дітей. Тому звертаюсь до дорослих – відповідально ставтесь до того, де і що саме ви купуєте власним дітям! – зазначає в.о. начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області Наталя Клим.
Пукупцям варто пам’ятати при купівлі будь-яких товарів про розрахунковий документ, що підтверджує факт купівлі (потрібно взяти у продавця). Адже його наявність збільшує шанси захистити ваші права, як споживача.
Куди звертатись у разі порушення прав споживачів?
ГУ Держпродспоживслужби звертається до усіх споживачів з проханням купувати новорічні прикраси лище у специалізованих магазинах, де можна отримати документи, які забезпечують гарантію якості, а особливо безпечності продукції, щоб не зіпсувати собі настрій на свята.
- Суб'єкти господарювання, я звертаюсь до вас: якщо виникають питання щодо вимог чинного законодавства щодо реалізації непродовольчої групи товарів - звертайтесь за консультацією до фахівців Держпродспоживслужби у Херсоні. Якщо споживач вважає, що його права порушенно - ми також готові допомогти.
Телефонуйте до нас за номером (0552) 26-36-06. - зазначає в.о. начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області Наталя Клим.
Дотримуйтесь простих правил безпеки, і тоді Новорічні свята подарують вам виключно позитивні емоції та незабутні враження.
Фото та текст: Оксана Наумова
Читайте також:Новорічна ялинка: яку обрати, де купувати та скільки коштує