Генеральний план Херсона: про наболіле

29 квітня о 15.00 в приміщенні Громадської ради відбулась презентація результатів аналізу та рейтингування міст Хероснської області щодо доступності генеральних планів забудови міст для громадян. Також було оприлюднено «специфічні» відповіді та реакції органів місцевого самоврядування щодо надання доступу громадянам до генеральних планів.

Генеральний план є найважливішим документом у сфері містобудування, який визначає розвиток міста на найближчі 15-20 років. Генплани розробляються проектними інститутами, а затверджуються органами місцевого самоврядування. Генеральний план визначає такі важливі аспекти життя міста як допустимі види забудови територій, забезпечення охорони навколишнього середовища, збереження культурної спадщини, виділення територій для розміщення житла тощо. Відкритий доступ до повної версії генеральних планів допомагає громадянам визначити, наскільки результативно її інтереси представляють органи влади та місцевого самоврядування, майбутнім інвесторам він допоможе краще зрозуміти бізнес-можливості міста, а новим мешканцям – осягнути рівень привабливості території для проживання

Як продемонстрували результати моніторингу, жоден з міських органів місцевого самоврядування Херсонської області так і не вийшов на рівень відкритості та публічності щодо забезпечення доступу громадян до генерального плану. Основними причинами стали – обмеження доступу на основі накладання на документ грифів (ДСК зокрема), відсутність самого плану та креслень на діючих сайтах територіальних громад (утримання яких фінансується місцевими бюджетами), відмова у наданні документу (найпоширеніша відповідь – запрошення відвдати самотужки, або заплатити за фотокопії). Але як показали моніторингові візити – продивитися можна, фотографувати – ні.

Ситуацію з генеральним планом обласного центру прокоментував краєзнавеь і архітектор Сергій Дяченко. Він наголосив на тому, що генеральний план Херсона - прекрасний приклад сучасного українського містобудування, яке все частіше вирішує не проблеми розвитку міста на найближчі десятиліття, а проблеми кількох бізнес-родин, проштовхують свої проекти. Серед таких бізнес-проектів в Херсоні створення нового порту (а то й двох, без перенесення старого, що знаходиться в історичному центрі), створення торгово-складської та готельно-розважальної зони на об'їзній дорозі міжнародного значення, продаж елітних ділянок у прибережній зоні, яка в межу міста не входила, а також більш дрібних проектів, включаючи будівництво торгово-розважальних комплексів на територіях парків і скверів. Навіть будівництво довгоочікуваного моста через залізницю між районами ХБК і Таврійським по вул. Залаегерсег у даному випадку пояснюється не вирішенням транспортних проблем, а забезпеченням максимального завантаження нової величезної торговельної зони, яку склали гіпермаркети «Фабрика» і «Епіцентр». З точки зору містобудування зосередження таких гіпермаркетів та ще й з концентрацією транспортних шляхів призводить не тільки до знищення середнього та дрібного бізнесу в місті та в його центрі, а значить і до його занепаду, а й створює транспортні проблеми там, де їх нібито намагаються вирішити.

Фактично порушуючи норми законодавства новий генеральний план був затверджений без громадських слухань і широких дискусій, без обговорень в середовищі місцевої архітектурної еліти, і без заздалегідь затвердженого історико-архітектурного опорного плану.

Розуміючи завдання справжніх замовників змін генерального плану, стає зрозумілими і мотиви саме такого його твердження: таємно і швидко, не даючи можливості для аналізу. У генплан також навмисно вводяться масштабні, очевидно нездійсненні й непотрібні зміни (наприклад, значне розширення території північніше селища Текстильників або проекти кількох мостів через Дніпро), за якими губляться незліченні дрібні порушення, заради яких і затверджується цей містобудівний документ.

При розширенні меж міста за рахунок плавнів (які ніяк не можуть вважатися міської рекреаційної зеленою зоною, за яку її хочуть видати чиновники через катастрофічну нестачу територій озеленення у місті) повинні враховуватися і інтереси сусідньої міста Цюрупинськ. Тобто генеральний план Херсона, межі якого переходять Дніпро, обов'язково повинен включати план міста Цюрупинська.

Але дивно, що з генеральним планом тепер дійсно можна познайомитися на сайті міськвиконкому. Це - прогрес, хоча, очевидно вже пізно.