Україна бере на себе стратегічний східний залізничний вузол

Здавалося, що українські війська наступають на стратегічне східне місто Лиман і наближаються до його повернення в суботу, лише через день після висміяної міжнародною спільнотою заяви президента Путіна про те, що регіон, де воно розташоване, і три інші в Україні тепер були частиною Росії.

Битва за Лиман, місто в Донецькій області з довоєнним населенням у 20 000 осіб, особливо невдала для Кремля після того, як він незаконно оголосив про анексію частини України та приголомшливих перемог Києва на північному сході країни минулого місяця.

«Українські десантно-штурмові війська входять у Лиман», – йдеться у повідомленні Міноборони України у Twitter повідомляє Daycom, доданому до відео, на якому двоє військових розгортають жовто-блакитний прапор країни біля знаку, що позначає межу міста. Армія «завжди матиме вирішальний голос на сьогоднішніх і будь-яких майбутніх «референдумах», — додано в документі, посилаючись на процес анексії.

Незважаючи на те, що не було відразу зрозуміло, чи просунулися українські війська в місто або як далеко українські сили просунулися в місто чи стикалися з якимось опором, українські та проросійські чиновники, проросійські акаунти в соціальних мережах і неперевірені фотографії показали, що сили Києва явно мали перевагу.

Розташування міста на берегах річки Сіверський Донець означає, що його повне захоплення українськими військами дасть їм стратегічний плацдарм для подальшого просування на схід. Це також спричинило б додатковий тиск на Кремль, який зазнав удару вдома через свої невдачі на полі бою та призову сотень тисяч людей воювати в Україні.

Денис Пушилін, лідер проміжної адміністрації Росії в Донецькій народній республіці, заявив у п’ятницю, що місто “напівоточено”.

“Це дуже неприємна новина, але ми повинні тверезо дивитися на ситуацію і робити висновки зі своїх помилок”, – сказав він. Пушилін також повідомив у Telegram, що Росія втратила контроль над селами Ямпіль і Добришев на північ і схід від Лиману.

Президент України Володимир Зеленський у п’ятницю ввечері подякував військовим частинам, відповідальним за захоплення Ямполя, і натякнув на прогрес у Лимані.

«Ми маємо суттєві результати на сході нашої країни», – сказав Зеленський. «Про це вже достатньо публічної інформації. Всі чули, що відбувається в Лимані Донецької області».

У суботу проросійські блогери з дедалі більшою тривогою повідомили, що їхній стороні загрожує гостра поразка. В одному популярному акаунті в додатку для обміну повідомленнями Telegram говориться, що Лайман «практично оточений ворогом». Інший передбачив , що місто буде «повністю втрачено протягом наступних 1-3 днів». А третій заявив , що джерела «не виключають залишення» російськими військами Лимана, щоб уникнути оточення.

Для Росії нова невдача сталася в особливо чутливий момент: менше ніж через 24 години після того, як Путін у п’ятницю виголосив свою найпалкішу промову війни, яка розглядала вторгнення Росії в Україну як частину екзистенційного конфлікту із Заходом, який він назвав «ворогом».

Росія мала «принципово» утримати Україну від взяття Лимана, писав націоналістичний коментатор Єгор Холмогоров . «Будь-який відступ буде виглядати поганою прикметою на тлі вчорашніх подій у Москві».

Українські чиновники вважають, що понад 1000 російських військових захищають Лиман, а падіння двох сіл на схід і захід від Лимана означає, що українські сили близькі до прямої загрози російським маршрутам постачання, які виходять з міста на схід.

Якщо російські війська не відступлять і шляхи виходу з Лиману будуть перекриті, українські сили успішно оточать місто.

Для Кремля перебування російських військ у пастці в Лимані було б кошмаром для піару. А для українців це була б форма розплати за оточення та поразку їхніх військ у південному Маріуполі на початку війни.

Лиман, який захопив росіяни в травні, служить залізничним вузлом, що впадає в Донбас, регіон, багатий корисними копалинами, що складається з Донецької та сусідньої Луганської областей, який тривалий час був центром воєнних цілей Путіна.

Політична реклама
17:00, 13 січня