Новини Індустрія ГМК УкраїниРоздрукувати6625 Грудня 2024
Експорт сталі з України у 2025 році під загрозою спаду
Відвантаження продукції за кордон може зменшитися через нові виклики на глобальних ринках
У 2024 році Україна досягла локального піка в експорті сталевої продукції (прогнозні 4,6 млн т), значною мірою завдяки зростанню поставок напівфабрикатів. Однак, прогноз на 2025 рік (3,9 млн т) виглядає менш оптимістичним. Про це йдеться у статті GMK Center «Перспективи металургії України у 2025 році».
Очікується зниження експорту сталі через кілька ключових факторів, серед яких погіршення цінової ситуації та посилення імпортних обмежень у світі.
Особливо значущим ризиком є зниження експорту квадратної заготовки. У 2024 році диспаритет між дешевшою залізною рудою та дорогим брухтом зробив експорт вигідним. Проте, наприкінці року ціни на брухт впали через активний експорт заготовки з Китаю. Це може суттєво вплинути на експортні можливості України у 2025 році.
Внутрішні проблеми також відіграють свою роль. Зокрема, «АрселорМіттал Кривий Ріг» змушений працювати лише з однією доменною піччю через складну економічну ситуацію. Крім того, у 2025 році ризикованим є продовження безмитного режиму для української сталевої продукції на ринках ЄС, дія якого закінчується в червні. Під питанням і торгівля зі США, особливо в разі введення нових митних обмежень.
Додатковий тиск на виробників створюють й підвищення логістичних та енергетичних витрат. Зокрема, «Укрзалізниця» вчергове планує підвищити тарифи на перевезення. Логістична складова у вартості вантажів зросте для вугілля і чорних металів – до 1%. Так, за розрахунками «АрселорМіттал Кривий Ріг», додаткові витрати підприємства на логістику становитимуть понад 1,4 млрд грн на рік, що знизить конкурентоспроможність продукції по ланцюжку і може призвести до повної зупинки виробництва.
Не останню роль у викликах грає й проблема з постачанням коксового вугілля. Більшість внутрішнього постачання залежить від шахтоуправління «Покровське», чия робота знаходиться під загрозою через бойові дії. У разі зупинки шахти металурги змушені будуть імпортувати дорожче вугілля, що може суттєво вплинути на собівартість продукції.
Попри всі труднощі, експорт чавуну демонструє стабільність на рівні 1,3 млн т. Проте у 2025 році можливе зміщення географії експорту в бік США, де ринки виглядають більш прибутковими.
Якщо негативних сценаріїв не вдасться уникнути, обсяги експорту сталевої продукції з України можуть зменшитися на 600-700 тис. т у 2025 році.
Як повідомляв GMK Center, споживання металопродукції в Україні у 2023 році зросло на 119,3% у порівнянні з 2022 роком – до 3,506 млн т. Імпорт становив 1,12 млн т (+79,9% р./р.), а експорт – 2,98 млн т (-31,7% р./р.). Загалом, металургійні підприємства за рік збільшили виробництво прокату на 0,4% р./р. – до 5,37 млн т.
Інформує gmk.center