Спорт може нашкодити. Чому і в яких випадках

Як інтенсивні тренування можуть негативно вплинути на здоров'я серця

Помірна фізична активність допоможе підтримати здоров'я серця. Регулярні заняття із середньою інтенсивністю можуть значно знизити ризик серцево-судинних захворювань. Тренери рекомендують, що для досягнення максимального ефекту варто займатися по 30-45 хвилин п’ять разів на тиждень. Однак надмірне або неправильне фізичне навантаження може завдати шкоди серцю. В окремих випадках спорт, особливо інтенсивний, може стати причиною серйозних проблем із серцем.

Як не зашкодити здоров'ю серця заняттями спортом — читайте у статті. 

Які проблеми з серцем можуть виникнути від занять спортом


Попри загальновизнану користь спорту для серцево-судинної системи, надмірні або неправильно організовані тренування інколи можуть призвести до серйозних ускладнень. 

Фібриляція передсердь

Це один з видів аритмії, через яку верхні камери серця – передсердя, втрачають здатність працювати синхронно та скоординовано. Як наслідок серце не може ефективно перекачувати кров, що підвищує ризик серцевої недостатності та інсульту. Дослідження американських вчених із залученням 17 тисяч людей показало, що чоловіки, які бігають із високою інтенсивністю 5-7 разів на тиждень, на 50% частіше страждають на фібриляцію передсердь, ніж ті, хто займається помірно.

Метааналізи додатково підтвердили, що ризик виникнення цього стану у спортсменів, які займаються видами спорту на витривалість, може бути у 2-10 разів вищим, ніж у людей, які не мають таких навантажень. Особливо зростає такий ризик після 2 тисяч годин інтенсивних тренувань за життя. Також дослідники виявили, що перевищення порогу в 3,5 години інтенсивних вправ на тиждень суттєво підвищує ризики, а понад 9,5 годин щотижневих тренувань – істотно підвищують ймовірність виникнення фібриляції передсердь.

Атеросклероз коронарних артерій

Атеросклероз – це утворення бляшок із жиру або кальцію в артеріях, які постачають кров до серця. У спортсменів звуження судин часто спричиняють кальциновані бляшки. Під час досліджень вчені та медики виявили, що літні чоловіки, які займаються марафонським бігом, мають підвищений рівень кальцинозу коронарних артерій порівняно з тими, хто не займається спортом. Водночас у жінок ризик атеросклерозу значно нижчий. Наприклад, у невеликих дослідженнях виявлено, що бігунки мають менше кальцинованих бляшок, ніж жінки, які ведуть малорухливий спосіб життя. 

Раптова зупинка серця

Раптова зупинка серця під час фізичної активності – рідкісне, але можливе явище.

Причинами цього можуть бути:

  • захворювання коронарних артерій;
  • аритмії (зокрема шлуночкова тахікардія або фібриляція);
  • структурні патології серця;
  • міокардит (запалення серцевого м’яза).

Вчені виявили, що причини зупинки серця здебільшого варіюються залежно від віку. Наприклад, у людей старше 35 років раптові зупинки серця найчастіше спричинені атеросклерозом, тоді як у молоді – вродженими аномаліями розвитку серця, кардіоміопатіями або запальними процесами.

Проте, боятися займатися спортом не варто, адже дослідження показали, що ризик раптової зупинки серця під час тренувань становить 1 випадок на 1,51 мільйона занять для чоловіків та 1 випадок на 36,5 мільйона годин для жінок. Таким чином, регулярні помірні тренування значно знижують ризики порівняно з епізодичними високими навантаженнями.

Який спорт може бути небезпечним для серця


Види спорту з високою інтенсивністю (наприклад, марафони, контактні ігри, екстремальні види, як-от каякінг чи даунхіл) створюють доволі високе навантаження на серце. Натомість низькоінтенсивні активності, наприклад, гольф, боулінг, настільний теніс несуть значно менший ризик.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує щотижня займатися 150-300 хвилин із середньою інтенсивністю або 75-150 хвилин із високою інтенсивністю, поєднуючи активності. Якщо перевищувати ці норми у 3-5 разів, переваги для серця залишаються, однак людям із прихованими проблемами варто бути обережними.

Як уберегти серце під час тренувань


Обов'язково проходьте ЕКГ раз на рік, особливо якщо ви робите інтенсивні тренування. Також не забувайте про якісний сон — спіть не менше 6 годин, щоб запобігти підвищенню тиску. Крім того, зверніть увагу на харчування. Воно має бути збалансованим та різноманітним.

Якщо ви захворіли, то не силуйте себе до тренувань, а навпаки — дайте час організму вилікуватися від недуги та не забирайте в нього сили на одужання. Ні в якому разі не тренуйтеся під час застуди чи гарячки. Крім того, враховуйте, що психологічний стан теж дуже впливає на ваше самопочуття. У складні періоди життя адаптуйте навантаження відповідно до свого стану.

Інформує weukraine.tv

Політична реклама
17:00, 13 січня