Сучасні діти, незважаючи на використання самих лояльних і передових методик виховання (а може, якраз саме через ці методики), постійно піддаються стресам. Тож не дивно, що на тлі підвищеного емоційного напруження апатія у дитини стала дуже поширеною психологічною проблемою. Мета нашої статті - допомогти дорослим розпізнати ознаки апатії у малюка, визначити її причини, щоб знайти вихід зі складної для самої дитини і всієї родини ситуації.
Причини дитячої апатії: до чого приводить інтенсивний розвиток інтелекту у дітей
Батьки надзвичайно стурбовані, чим зайняти малюка, і з ранніх років активно займаються організацією дошкільного розвитку дитини, її інтелектуальним і творчим вихованням, тренуванням волі, інтелекту і якостей успішної людини. У житті практично кожного малюка є розвиваючі курси для дітей, уроки іноземних мов, спортивні секції. Установка на успіх закладається в свідомість крихти мало не з народження. І малюк постійно повинен намагатися, вчитися, відповідати.
Отже, перша причина дитячої апатії - це високі вимоги, які проявляються в таких помилках батьків:
- навчальні навантаження сильно перевищують дитячі можливості;
- учень частіше чує критику, ніж похвалу;
- йому в приклад постійно ставлять інших, більш успішних учнів;
- замість того, щоб зацікавити малюка в отриманні знань, навчання нав'язується і перетворюється в повинність.
Коли учень не справляється з покладеною на нього відповідальністю, не може виконати завдання дорослих, всередині нього наростає напруга, яка рано чи пізно спровокує розвиток індиферентності як у навчанні, так і в повсякденному житті.
Інші психологічні причини апатії у дитини:
- невміння побудувати відносини з іншими дітьми;
- складні відносини з учителем;
- дефіцит батьківської уваги або напружена атмосфера в сім'ї.
Як проявляється апатія у дитини? Симптоми і наслідки
У дошкільнят апатія миттєво позначається на самопочутті. Малюки не розуміють своїх почуттів, не вміють пояснювати, що їх турбує, тому про збої в психологічному стані сигналізує організм. Найпоширеніші ознаки апатії у маленької дитини - болі в животі, слабкість, нудота, млявість, капризи. У старшому дошкільному віці і в учнів початкової школи до даних симптомів додаються:
- головний біль;
- пригніченість;
- відстороненість, замкнутість;
- втрата інтересу до улюблених занять;
- розвиток страхів;
- неуважність.
Часто симптоми дитячої апатії нагадують ознаки захворювання. Аналізи, як правило, не показують жодних порушень в роботі організму. А значить, потрібно серйозно задуматися над психологічним станом малюка. Адже за видимою сором'язливістю може ховатися страх перед спілкуванням з однолітками, внутрішнє невдоволення собою, впевненість у своїй марності і інші не дуже райдужні думки. Якщо вчасно не вжити необхідних заходів, незабаром на грунті апатії може розвинутися ще більш глибока проблема - депресія.
Щоб не пропустити початок розвитку проблеми, психологи рекомендують батькам регулярно спілкуватися з учителем школяра, цікавитися, як учень поводиться на уроках і перервах, як поводиться з однокласниками.
Що робити, якщо у дитини апатія? Емоційно позитивний розвиток інтелекту
Вивести дітей 5-11 років з апатичного стану не просто, але можливо. Якщо апатія виникла на грунті навчання, необхідно розібратися, які саме проблеми спровокували кризу. Стан, коли учень втратив інтерес до навчання, піддається корекції. Рецепт успішного подолання апатії в даному випадку складається з таких компонентів:
- розвиток пізнавального інтересу;
- розвиток здібностей, які допоможуть справлятися з різними інтелектуальними завданнями;
- соціалізація;
- навчання, спрямоване на те, щоб викликати позитивну емоційну реакцію (ігрові заняття, результати за підсумками кожного уроку, активна участь в командній роботі);
- розвиток впевненості, самостійності;
- мотивація (мотивувати дітей потрібно тільки через позитивний досвід особистих перемог, щоб підвищити самооцінку і стимулювати бажання розвиватися далі).
В Україні багато розвиваючих курсів, але далеко не всі можуть запропонувати ефективну програму вирішення такої проблеми, як апатія у дитини. Школа ментальної арифметики Соробан® - виняток. Індивідуальний підхід, оптимальні умови для розвитку дошкільнят і учнів молодшої школи, особливі педагогічні методи допомагають учням подолати свої страхи перед помилками, сором'язливість, інші психологічні бар'єри. Соробан® розкриває внутрішні резерви розуму, допомагає дітям реалізувати себе.