Кукурудза - культура високої врожайності. Вона займає 3-е місце в світі по висадці серед злаків, поступаючись пшениці і рису. Її використання різноманітно, охоплює багато сфер людської діяльності. Культура вирощується в промислових масштабах для виготовлення корму сільськогосподарським тваринам. З кукурудзи роблять борошно, масло, використовують у хімічній галузі. Хороший урожай може забезпечити тільки комплексний підхід до обробітку кукурудзи на зерно.
Пройшовши за посиланням https://lnzweb.com/ru/corn, ви зможете вигідно придбати насіння кукурудзи в інтернет-магазині lnzweb.com!
Посів
Сезон посіву кукурудзи починається навесні, як тільки температура верхнього шару грунту підвищиться до позначки 10 C. Нормальна глибина посіву - 5 см. Якщо поверхня ґрунту часто піддається пересиханню, то глибину збільшують до 8 см. Важливою умовою для отримання хорошого врожаю є густота сівби. Підбиратися вона повинна з урахуванням сорту культури, природно-кліматичних умов в даному регіоні. Ранні сорти кукурудзи сіють гущі, ніж пізні. В середньому густота сівби становить 55-120 тис. насінин на га. Для підвищення врожайності на полях при посіві треба дотримуватися таких правил:
- Застосовувати тільки якісний посадковий матеріал;
- Сіяти культуру в підготовлений і оброблений грунт;
- Використовувати сівалки точного висіву.
Всход кукурудзи
Посіяна в грунт кукурудза на ранніх стадіях розвитку вимагає догляду і підгодівлі. У цей період поживні речовини повинні надходити до коріння молодих рослин. На більш пізніх фазах вегетації рослина здатна поглинати добрива з глубоких шарів грунту. Пік необхідності поживних речовин припадає на момент викидання кукурудзою рилець і мітел та триває наступний місяць.
Необхідну дозу добрив встановлюють з урахуванням кількості споживаних рослиною поживних речовин. Для цього навесні роблять пробу грунту, визначають наявність мінерального азоту і органічної підгодівлі.
Обробка хімікатами
Застосовують хімічні засоби на кукурудзяних полях для боротьби з хворобами та шкідниками. Найчастіше культура хворіє на стадії проростання і сходів. Захворювання викликають бактерії, які активізуються при висадці насіння в холодний грунт. Нижня частина стебла і коріння схильні до грибкової гнилі на початкових фазах росту. Знищуються хворобливі суперечки всіх перерахованих вище збудників обробкою насіння перед посівом сучасними протруйниками.