Гідронефроз — це стійке, прогресивне розширення чашково-мискової системи, що супроводжується застоєм сечі. Захворювання обумовлене блокуванням сечових шляхів внаслідок органічного або функціонального ураження їх стінок.
Гідронефроз зустрічається досить часто. У дітей двостороння обструкція сечових шляхів діагностується у 15% випадків. Серед дорослого населення від нього страждає приблизно 1% пацієнтів у віці 20–40 років, причому жінки в півтора рази частіше, ніж чоловіки.
96% людей с гідронефрозом відчувають сильні болі. Крім цього, захворювання може супроводжуватися порушенням сечовипускання, макроурією (появою крові в сечі), порушенням сну, зниженням працездатності та хронічною втомою. За відсутністю лікування гідронефроз може призвести до незворотного пошкодження нирок. Однак, попри неприємні симптоми та ризик серйозних ускладнень, багато українців не поспішають лягати на операцію. Це пов'язано як зі страхом самого хірургічного втручання, так і з необхідністю подальшого тривалого відновлення.
Дійсно, ще зовсім недавно хірургічне лікування гідронефрозу було досить складним і вимагало тривалої реабілітації. Але з розвитком медицини з'явилася можливість робити подібні операції щадним лапароскопічним шляхом. Таке лікування вже доступне в прогресивних медичних центрах України, включаючи і Клініку Біляка на Закарпатті.
Як проводиться лапароскопічна операція при гідронефрозі і в чому її переваги?
У Клініці Біляка в Ужгороді для лікування гідронефрозу застосовують інноваційну методику під назвою «лапароскопічна пластика пієлоуретрального сегмента». Суть операції полягає у видаленні звуженої ділянки сечоводу.
Головна відмінність лапароскопічного підходу від стандартної операції полягає в тому, що хірург отримує доступ до оперованого органу не за допомогою одного довгого розрізу, а через кілька невеликих проколів — портів. Черевна порожнина заповнюється вуглекислим газом. Першим вводиться лапароскоп — спеціальний інструмент, оснащений мікровідеокамерою. Під його контролем вводяться інші хірургічні інструменти.
В ході операції лікар відсікає пієлоуретральний сегмент (частину сечоводу і миски) вище і нижче обструкції, після чого створюється анастомоз (розсічені структури зшиваються разом). Якщо гідронефроз був викликаний сечокам'яною хворобою, камені видаляються у межах однієї операції. По завершенні хірургічного втручання зона анастомозу дренується, інструменти видаляються, а проколи зашиваються.
Основними перевагами мінімально інвазивного підходу є:
- низький ризик масивної кровотечі та інфекції;
- відсутність виражених післяопераційних рубців;
- зниження ризику розвитку гриж черевної стінки;
- більш безболісний реабілітаційний період.
І найголовніший плюс — коротка госпіталізація (не більше 4 днів при відсутності ускладнень) та швидке відновлення. Більшість пацієнтів можуть повернутися до повсякденної діяльності вже через 3–4 тижні. Повне відновлення відбувається через 2–3 місяці.
Мінімально інвазивна хірургія на Закарпатті
Клініка Біляка в Ужгороді — це одна з небагатьох медичних установ в Україні, де хірургічні втручання проводяться щадним мінімально інвазивним шляхом. Засновник клініки Степан Томович Біляк стояв біля джерел розвитку малоінвазивної хірургії в Україні. Саме він вперше в країні провів лапароскопічну резекцію жовчного міхура, і згодом активно працював над тим, щоб малоінвазивні операції стали невіддільною частиною повсякденної медичної практики.
Зараз команду перспективних хірургів, які пройшли стажування в найпрестижніших медичних центрах США і Європи очолює Степан Степанович Біляк. Але Клініка Біляка відрізняється не тільки інноваційним підходом до медицини. Велика увага також приділяється комфорту пацієнтів. Для цього тут створені всі умови: просторі палати готельного типу, цілодобове лікарське спостереження за хворими, збалансований раціон на основі екологічно чистих продуктів.
Якщо ви страждаєте від гідронефрозу, не варто відкладати операцію, піддаючи себе ризику небезпечних ускладнень. Тепер є можливість провести операцію щадним шляхом та якнайшвидше повернутися до здорового життя.