З кожним оборотом підшипників і шестерних коліс неминучий природний знос редукторів. Ще з часів вітряних млинів з недовговічними дерев'яними зубчастими колесами та осями стало зрозуміло, що захист металом частин, що піддаються тертю, значно підвищує термін служби вузлів.
Матеріали виготовлення сучасних редукторів
Сьогоднішні мотор-редуктори виготовляють виключно зі сталі. Зрідка для малопотужних пристроїв допустимий виливок зубчастих коліс і підшипників з латуні. У потужних редукторах з високим крутним моментом передбачена комбінована конструкція: чавунні колеса, сталеві зубчасті вінці.
Аналогічні рішення використовують для корпусу: підшипники з інструментальної сталі, яка піддавалася термообробці. Картер виготовляють з недорого сірого чавуну. Детальніше про типи мотор-редукторів - за цим посиланням: https://techno-privod.com.ua/uk/types/motor-reduktory-ua/.
Вплив навантаження на термін служби зубчастих коліс редукторів
Найбільш тривалий експлуатаційний термін мають редуктори, що працюють у складі приводів з навантаженням циклічного або постійного типу. Цим пояснюється той факт, що моторесурс зубчастих передач в автомобільних мостах і КПП, що піддаються ударним навантаженням, в 4-5 разів менше, ніж уніфікованих редукторів загальнопромислового типу.
Безперервну цілодобову роботу протягом року теоретично здатний забезпечити загальнопромисловий редуктор з терміном служби 10 000 годин. У реальних умовах потрібні редуктори з ще більшим ресурсом. У практичних умовах – чим менше потужність обладнання, тим більше термін його експлуатації.
Заходи зменшення зносу
Для підвищення міцності шестерень використовують різні технологічні заходи:
- Грамотний вибір марки сталі – загартованої інструментальної та легованої.
- Оптимальний спосіб термічної обробки.
- Висока точність механічної обробки (хонінгування).
- Лазерне загартування.
- Азотування.
- Карбонування верхнього шару поверхні.
При виготовленні шестерень різного діаметру використовують спеціальні способи. У загальнопромислових редукторах шестерні проходять більш інтенсивне загартування, ніж, наприклад, для автомобільної передачі. У великих шестернях гартують зубчасту частину, дрібні шестерні піддаються повному загартовуванню.
Підбір редукторів
Внаслідок специфіки, черв'ячні редуктори через тертя ковзання піддаються прискореному зносу й мають невисокий ресурс. Однак, завдяки низькій вартості, їх застосування найбільш виправдано, у порівнянні з циліндричними редукторами, більш довговічними й дорогими.
З питань придбання різних моделей редукторів доцільно звертатися до фахівців. Для коректного вибору необхідно орієнтуватися на 5 основних параметрів редуктора.