23 серпня у Львові пройшов саміт Кримської платформи (КП), метою якого є мирне припинення російської окупації Криму. Безпосереднім ефектом не буде те, що Україна відновить контроль над півостровом або введе нові санкції проти Росії, але Україні вдалося підтвердити підтримку 46 країн та міжнародних організацій політики невизнання анексії Кримського півострова. Більш детальну інформацію про Кримську платформу можна знайти на сайті https://crimea-platform.org/.

Які цілі були поставлені перед Кримської платформою

Кримська платформа (ПК) - це міжнародний консультативний форум, перший саміт якого відбувся 23 серпня цього року у Києві. Мета ПК, відповідно до опублікованої в березні цього року Стратегії деокупації та реінтеграції Криму - це консолідація міжнародних зусиль з метою допомогти Україні відновити контроль над Кримським півостровом. Це повинно бути зроблено по дипломатичних каналах, шляхом посилення міжнародного тиску на Росію, зокрема, шляхом посилення режиму санкцій. Співпраця в рамках КП також направлена на збереження в міжнародному порядку денному питання про деокупацію Криму, зняття ризику поступового визнання анексії півострова (поки серед іншого Афганістан, Північна Корея, Нікарагуа, Сирія та Венесуела зробили це).

Основні висновки Саміту Кримської платформи

Саміт ПК завершився підписанням спільної декларації. Ті країни, що підписали її, вирішили продовжити політику невизнання анексії Криму та зобов'язалися розглянути подальші обмеження в разі, якщо «цього зажадають дії Росії». Відсутність твердої заяви про посилення санкцій або введення нових обмежень може бути пов'язано з небажанням деяких учасників саміту посилювати свою політику щодо Росії. Декларація передбачає продовження роботи Міжнародної кримської платформи в якості консультативного та координаційного форуму для мирного припинення російської окупації півострова. Також планується створення постійного механізму зв'язку між членами КП на рівні міністерств закордонних справ.

Які будуть досягнення створення Кримської платформи

Саміт КП не приведе безпосередньо до припинення окупації Криму через відсутність у Росії політичної волі почати переговори на цю тему. Розбіжності щодо посилення політичного та економічного тиску на Росію також не наближають цю перспективу. Однак Кримська платформа може стати ефективним інструментом підвищення обізнаності міжнародної спільноти про порушення Росією прав людини та міжнародного права. Однак умовою ефективності нового формату буде здатність України мобілізувати учасників КП для спільних дій в конкретних ініціативах.