Малюк двох-трьох років головним своїм девізом обирає фразу «Я сам», і це саме той період, коли зручніше і простіше за все навчити дитину одягатися самостійно.
Найкраще, коли ініціатива одягнутися самостійно виходить навчити дитину самостійно одягатися від самого малюка, тоді він буде наполегливіше прагнути впоратися з усіма труднощами на шляху до оволодіння цим новим для нього «дорослим справою», і батькам залишиться тільки допомагати і навчати малюка певним тонкощам.
Одягання на ентузіазмі
Щоб подібний ентузіазм дитини не вичерпався, не слід припиняти його ініціативу одягнутися. Постарайтеся не критикувати малюка за неправильно одягнені речі і не переодягати його відразу ж. Чи не фіксуйте увагу крихти на невдачах і недоліки, нехай він почує, перш за все, похвалу, відчує, що ви оцінюєте його вчинок як дорослий і значний. Найчастіше діти 4-5 років, які починають вередувати і відмовляються одягатися самі - чисто фізично речі одягати можуть, але на психологічному рівні запам'ятали, що їх лаяли за невірно одягнені речі і не бажають повторення стресовій ситуації, можете спробувати дати їм розвагу у вигляді розважальних онлайн ігор одягалок.
Якщо Ви вирішили навчити малюка одягатися самостійно, Вам потрібно запастися терпінням і часом. Діти одягаються дуже повільно, і роблять це зовсім не з шкідливості, просто ця навичка для них ще досить новий і незвичний, але багатьом дорослим не вистачає терпіння дочекатися, коли чадо збереться, і вони кидаються одягати його самі, ще до того, як у малюка виникає необхідність звернутися за допомогою. Після цього у дитини можуть опуститися руки - адже мама, відбираючи у нього ініціативу в одяганні, фактично говорить своєю поведінкою - «Ти ще не дорослий, ти не вмієш робити це добре». Так навіщо ж малюкові намагатися, якщо навіть найближчі не вірять в його сили ?!
Тому, якщо Ви зібралися планомірно привчати дитину до самостійного одягання, починайте збори в дитячий сад або на прогулянку на півгодини раніше, так щоб у Вас не виникало необхідності поспішати і нервувати.
Однак одного бажання одягнутися самому малюку може бути недостатньо. Йому ще потрібні поради та підказки, а іноді і допомога дорослого. Перш за все, у дитини може викликати труднощі визначення лицьового боку і вивороту, переду і заду. Для того щоб йому було простіше розібратися з цими завданнями, постарайтеся в цей період підібрати дитячий гардероб так, щоб «обличчя» було значно яскравіше вивороту, шви помітно видно, а на грудях був красивий малюнок, який важко не помітити.
Іноді діти плутаються з послідовністю одягання. Підготовляйте малюка до самостійного одягання ще в той період, коли більшість речей одягаєте на нього Ви: для цього промовляти всі етапи одягання (спочатку одягаємо маєчку, перед цим ми її вивертаємо, дивись як ... потім одягаємо шкарпетки, а потім - штанці і т.п .). Закріпити в пам'яті послідовність одягання можна і за допомогою зробленої спільними зусиллями аплікації-плаката, на якій будуть відображені основні етапи зборів на прогулянку.
Іноді дитина може відмовлятися від самостійного одягання тому, що надіти деякі речі свого гардероба йому просто не під силу. Крихітку можуть збентежити надто тугі комірці на кофтинах, велика кількість ґудзиків, шнурків, необхідність підперізуються штани ременем і т.п. Підбирайте обновки так, щоб надіти їх було максимально просто. Відмовтеся на цей період від комбінезонів або від платтячок, застібаються на спині, маляті набагато простіше буде надіти брючки або спідничку на резиночки і кофту на блискавці. Ті ж вимоги висунемо і до взуття - тапки і туфлі повинні бути достатньо широкими, а хитромудрим застібкам і шнурівки краще на якийсь період віддати перевагу липучки (Про те, як навчити малюка управлятися з застібками, читайте в статтях Навчи мене, я буду сам! і Навчи мене, я буду сам!.
Пам'ятайте, що маляті набагато простіше роздягнутися, тому намагайтеся на перших порах стимулювати не тільки самостійне одягання, але і роздягання.
Якщо малюк наполегливо просить Вашої допомоги при одяганні, не варто йому відмовляти, але можна постаратися допомагати йому лише частково: наприклад, допомогти протягнути ніжки в штанини, але не натягувати їх на талію або одягнути на дитину туфлі, але не застібати липучки. Чи не закріплюйте в свідомості малюка думка про те, що якщо похникать і покапризничать мама все одно мене одягне сама. Якщо Ви домовилися вчитися одягатися, будьте тверді і послідовні.
Упертого і примхливого малюка можна зацікавити одяганням, перетворивши цей процес в захоплюючу гру. Дівчаткам можна запропонувати пограти в фотомодель, якій потрібно постійно змінювати вбрання для чергової фотосесії. Хлопцям же будботінок шнуровкает цікаво пограти, наприклад, в паровозик: нехай рукава або штанини стануть тунелями, в які повинні потрапити паровозики (відповідно, ручки або ніжки малюка).