Стабілізатор або вирівнювач напруги призначений для усунення наслідків, викликаних зниженою чи підвищеною напругою, короткими замиканнями, коливанням напруги в електромережі. Якщо пристрій призначений для захисту всієї техніки в будинку/квартирі, то встановлюється він на вході, в безпосередній близькості до електрощитової. Принцип його роботи простий. Він отримує нестабільний струм, вирівнює його та віддає споживачам вже в нормальному стабілізованому стані — 220-240 В.
Типи стабілізаторів
Існують пристрої наступних типів:
- релейні;
- тиристорні/сімісторні;
- електромеханічні;
- інверторні (подвійне перетворення);
- сервоприводні.
Релейні працюють за принципом ступінчастого регулювання струму, що контролюється блоком управління. Ступені стабілізації залежать від кількості електронних реле, за допомогою яких здійснюється комутація. Вони мають просту конструкцію, порівняно недорогі, швидко реагують на зміни стану струму, компактні та легкі.
Тиристорні/сімісторні — це сучасні стабілізатори електронного типу з практично ідентичними характеристиками. Сімісторний трохи простіший та може пропускати струм в обидві сторони. Тиристорний краще переносить стрибки напруги та вирівнює її точніше. Стабілізація здійснюється шляхом перемикання обмоток автотрансформатора за допомогою спеціальних ключів (сімісторів і тиристорів). Використовують такі стабілізатори напруги у Черкасах як для дому, так і для промисловості.
Принцип дії електромеханічних/сервоприводних стабілізаторів полягає в роботі електродвигуна, який розміщений в тороїдальному трансформаторі і керується за допомогою мікропроцесора. Вирівнювання напруги здійснюється за допомогою рухливого напругоз’ємного контакту, який переміщується по обмотці автотрансформатора. Під час цього здійснюється плавна зміна напруги, яка і надходить до розеток.
Інверторні вирівнювачі працюють по принципу подвійного перетворення енергії. Спочатку струм перетворюється на постійний, а потім знову в змінний. Але він вже виходить стабілізованим. Цей тип пристроїв вважається найбільш сучасним та технологічним. Відрізняється моментальним реагуванням на будь-які зміни напруги в електромережі, мінімальними габаритами, високою точністю стабілізації, широким діапазоном вхідної напруги.
Що враховувати при виборі
Якщо ви купуєте пристрій для дому/квартири, враховуйте тип стабілізатора, його потужність, габарити, спосіб монтажу, тип струму (кількість фаз), тип роз’єму живлення, призначення, кількість розеток із заземленням, тип захисту.
Звичайно ж, варто розібратися в цих характеристиках детальніше. А якщо робити це у вас немає часу, проконсультуйтеся з електриком або спеціалістом в магазині. Для цього, а також для покупки можете звернутися в інтернет-магазин Алло. Там ви отримаєте консультацію та допомогу в виборі.