Війна, яку росія розв’язала 24 лютого на території України, запустила подорожчання на вітчизняному будівельному ринку. Почали зростати в ціні не тільки безпосередньо покрівельні матеріали, а й комплектуючі. У цій статті ми поведемо мову про фактори подорожчання металочерепиці та профнастилу, бо вони виготовляються з однієї сировини — рулонної сталі. Також спробуємо спрогнозувати, чого очікувати від цін на ринку покрівельних матеріалів в Україні.
Однак спершу поговоримо про мансардні вікна. Це комплектуючі вироби для покрівлі, що експортуються до України з європейських країн, переважно з Польщі. Ціна на мансардні вікна зросла на 25% порівняно з довоєнним 2021 роком. Справа в тому, що через стрілянину, яку розпочала росія в мирних українських містах, на кордонах з Польщею утворилися величезні черги. Мансардні вікна доставляються автомобільним шляхом, однак з кінця лютого транспортування сильно затримувалося. В Україні виник дефіцит цих комплектуючих. Крім цього, виросла ціна на доставку, бо пальне подорожчало. В сукупності ці фактори призвели до підвищення вартості вікон. Плюс до цього долар і євро по відношенню до гривні ростуть. Якщо це продовжуватиметься далі, вартість мансардних вікон теж зростатиме.
Металочерепиця зросла в ціні +40% за останні пів року
Ситуація з металочерепицею схожа, як і з мансардними вікнами: тут велику роль зіграли негативні тенденції, які запустила повномасштабна збройна агресія. Цей покрівельний матеріал подорожчав через нестабільний курс валют. Гривня з місяця в місяць падає, а євро та долар росте. Однак цей чинник — не єдиний.
У кінці 2021 року заводи-виробники металочерепиці в Україні вичерпали запаси рулонної сталі — основної сировини для виготовлення покрівельного матеріалу.
Це нормальна ситуація. Так відбувається завжди, бо металочерепиця — сезонний матеріал. Пік її затребуваності припадає на літні й осінні місяці, коли всі активно будуються й ремонтуються. Коли сезон завершується, трейдери контрактуються на нові поставки рулонної сталі. Одними з найбільших її постачальників є три азійські країни — Південна Корея, Індія та Китай. Україна платить за закуплені бухти металу, а на початку наступного року, перед сезоном, рулонна сталь морем прибуває в Одесу та інші порти.
У 2022 році звичній доставці бухт завадила російська збройна агресія. Порти змушені були закритися через стрілянину. Кораблі змінили свій курс і припливли на перевалочний пункт в Туреччину. Там бухти металу завантажили на автомобілі і повезли до України.
В результаті доставка подорожчала. По-перше, порушилася логістична структура. Транспортування морем було швидким і дешевим. Автомобільне пересування вимагає більших витрат на паливо. До цього варто додати черги на кордонах України, через що доставка затримувалася. По-друге, зросла вартість пального, що удорожчило доставку. В результаті ціна на металочерепицю виросла на більш як 40% за останні пів року. Якщо брати для порівняння показники 2020 року до коронавірусної пандемії, то металочерепиця піднялася в ціні втричі.
Профнастил теж подорожчав +32% через війну в Україні
Причини подорожчання профнастилу ті ж самі, що й у металочерепиці. Цей покрівельний матеріал виготовляється з рулонної сталі. Ціна на профнастил піднялася більш ніж на 32% порівняно з довоєнними часами. На це вплинуло закриття портів, підвищення вартості пального, нестабільний курс долара та євро, який росте. При цьому гривня знецінюється.
Підбивваючи підсумки, прогнозуємо подальше зростання вартості профнастилу, металочерепиці та мансардних вікон. Все залежить від курсу валют. Якщо долар і євро будуть рости відносно гривні, покрівельні матеріали та комплектуючі будуть дорожчими. Якщо курс валют стабілізується, то ріст матеріалів припиниться. Єдине, що стабілізує валютний ринок, — перемога України над росією. Тому вірмо в ЗСУ і в перемогу України!