Стрес – це природна захисна реакція організму на зовнішні подразники, що хвилюють. Проявлятися стрес може як фізично, так і психологічно. На жаль, сьогодні багато хто з українців дізналися, що таке стрес під час війни. Як впоратися з ним – розповідає психолог-психоаналітик Христина Рахубовська.
Негативний вплив стресу на організм людини не викликає сумнівів. Такий стан спричиняє психологічний дискомфорт та може стати причиною фізичних захворювань. Не варто відмовлятися від допомоги та ігнорувати стрес. З цим станом неодмінно треба боротися.
Стрес та боротьба з ним
Сучасні методи боротьби зі стресом передбачають комплексну допомогу людині. Це і самодопомога, і допомога близьких людей та друзів, і професійна допомога психолога. Почніть із себе, спробуйте перемикнути увагу на інші події, відірватися від факторів, які спричиняють тривогу. Можливо, слід змінити картинку та відправитися у подорож або влаштувати собі релакс, відмовившись на деякий час від звичних справ. Можна спробувати збільшити спілкування з близькими людьми, зайнятися спортом або знайти справу, яка вам по душі. Важливо мріяти та ставити нові цілі, досягнення яких допоможе відірватися від проблем, які спричиняють стрес.
Але всі ці методи боротьби зі стресом можуть виявитися неефективними, якщо стан викликаний такими подіями, як війна. Від неї неможливо відсторонитися. Щоб зменшити стрес потрібно адаптуватися до нових обставин і навчитися жити в умовах, які спричинені нападом агресора.
5 порад для боротьби зі стресом
Використовуйте поради психолога під час війни:
- Сконцентруйте увагу на тому, що ви в змозі контролювати. Приділіть увагу турботі про близьких та створенню безпечних умов для них.
- Не користуйтеся неперевіреною інформацією з сумнівних джерел. Ставтеся до всіх новин критично, оцінюючи їх з точки зору реальності та правдивості. Не варто дивитися новини цілодобово.
- Допомагайте. В такий спосіб, який для вас можливий. Це може бути фінансова допомога ЗСУ, волонтерство, допомога близьким, розповсюдження корисної інформації. Ці маленькі справи також важливі і за їх допомогою вам вдасться відчути себе потрібним. А це – гарний спосіб опанувати стрес.
- Не відмовляйтеся, за можливості, від звичного темпу життя. Дотримуйтеся режиму сну, прийому їжі, роботи. Опанувати стрес допоможуть звичні справи та ритуали. Можливо, для вас це щоранкове поливання квітів або прогулянка парком. Навіть в укритті можна виконувати фізичні вправи, спілкуватися, навчатися.
- Зверніться за допомогою до приватного психолога. На жаль, самостійно впоратися зі стресом, викликаним військовою агресією, буває складно. Це стає зовсім неможливо, якщо стресовий стан зберігається тривалий час. Вже понад рік в Україні триває війна, і весь цей період багато хто з українців не може вийти зі стресового стану. Психологія під час війни набула нового значення. Досвідчений психотерапевт може допомогти людям, які пережили страшні події, бачили смерть, жахливі травми, руйнування власних будинків. Якщо ви не можете самостійно впоратися зі стресом – зверніться за професійною допомогою.