Соняшникову олію отримують пресуванням або екстрагуванням з соняшнику різного сорту. Саме її використовують в кулінарії споконвіку. Іноді навіть косметологи додають соняшникову олію до складу косметологічних засобів. Прийшла вона в Україну з Північної Америки. Вже багато тисячоліть там її використовували лікарі та кухарі. В деяких країнах соняшник вважають священним.
На цей момент соняшникова олія 10 л продається в супермаркетах, магазинах і навіть на ринку. Вона у вільному доступі і проблем з її купівлею немає. Ціна олії залежить від врожаю на соняшник і кожного року змінюється, але пересічні громадяни можуть собі дозволити її купувати у будь-якій кількості.
Різновиди отримання соняшникової олії з насіння
Можна отримати олію з соняшника двома засобами: екстракція та віджим. Екологічніше використовувати віджим, щоб зберегти всі корисні речовини, антиоксиданти і вітаміни в олії. Мова йде про масла холодного віджиму. А щоб отримати олію гарячого віджиму, потрібно прогрівати м’ятку в жаровні. Потім у продукту з’являється характерний смак, притаманний смаженому насінню.
Існуючі види олії:
- рафінована;
- нерафінована;
- виморожена;
- гідратована;
- дезодорована;
- вибілена.
Екстрагування - це коли використовують органічні розчинники. Задіюють спеціальні екстрактори, куди закладають розчинник, олію зі шротом. Потім в діло вступає дистилятор з подальшим фільтруванням олії. Даний метод відрізняється економічністю, хоча при цьому знижується харчова цінність олії. При холодному віджимі олія зберігає фітостероли та вітаміни.
Використання соняшникової олії
Найбільш поширеним різновидом олії рослинного походження є саме соняшникова. Харчова промисловість використовує її дуже часто: нею заправляють салати, на неї смажать продукти, вона входить до складу соусів, консервів. Іноді соняшниковою олією змащують підшипники, додають її до мила, фарби.
У складі соняшникової олії дуже багато різних компонентів і він залежить від сорту соняшнику, місця його зростання. Також дуже важливий метод очищення олії. Але у будь-якому разі в продукті залишаються жири, вітаміни та фітостероли. На корисні властивості також впливає засіб виробництва та взагалі метод обробки продукту. Користь соняшникової олії очевидна. Тому її потрібно обов’язково вводити у раціон кожної людини хоча б у невеликій кількості. Протипоказань щодо вживання олії з соняшника немає.