Майже кожен з нас відвідує аптеку доволі часто. Сьогодні фармацевтична індустрія пропонує великий вибір лікарських засобів. Іноді буває навіть важко вибрати правильний варіант. При купівлі медикаментів особливу увагу завжди приділяють формі випуску. Інтернет- аптека «Бажаємо здоров’я» реалізує безліч ліків. Доволі часто буває так, що одні й ті самі засоби можуть мати різні лікарські форми. Це зручно, адже хтось любить таблетки, хтось — капсули, а хтось надає перевагу порошкам у саше.
Які бувають лікарські форми та для чого вони потрібні?
Буває так, що деякі ліки зберігають свою властивість лише в певній формі, наприклад в порошку, тому вони можуть використовуватися лише у вигляді розчину. Щоб лікування було ефективним, такі ліки розводять безпосередньо перед вживанням.
Різновидів лікарських форм доволі багато, найчастіше використовують наступну класифікацію:
- рідкі — краплі, настоянки, суспензії, сиропи;
- тверді — пігулки, капсули, драже;
- м’які — мазі, супозиторії.
Ліки можуть бути дозованими (таблетки, капсули) або недозованими (сиропи, емульсії, гелі, мазі).
Способів застосування лікарських засобів також є чимало:
- сублінгвально — це легкорозчинні пігулки, що поміщаються під язик до повного розсмоктування;
- перорально — ліки слід проковтнути, запивши водою;
- супозиторії — можуть використовуватися ректально та вагінально;
- ін’єкції.
При виборі лікарської форми слід враховувати вік та особливості людини.
Поняття біодоступності
В інструкції до будь-якого лікарського засобу часто зустрічається таке поняття, як «біодоступність». Цей термін означає ту кількість речовини, що досягає місця дії з урахуванням втрат. Визначають її зазвичай у відсотках: чим вище показник, тим ефективніше буде застосування лікарського засобу.
Найвищу ефективність мають ліки, що відразу потрапляють до кровотоку, їх показник дорівнює 100%. Це досягається за допомогою внутрішньовенних ін’єкцій.
Коли препарати застосовуються перорально, вони мають пройти через органи ШКТ, а також печінку, що знижує їхню концентрацію при потраплянні в кров. Також на біодоступність можуть впливати особливості прийому ліків, стать людини, стан внутрішніх органів та інші чинники.
Різноманітність форм випуску ліків дає змогу вибрати оптимальний варіант кожному споживачу.