Промислові сорти конопель не мають психоактивних властивостей, тому їх використання у харчовій та косметичній промисловості дозволене у всьому світі. Багато хто чув, що прибічники здорового харчування додають до салатів та смузі насіння канабісу. Але його можливо використовувати й не лише у вигляді ядер, а й змеленим у борошно. Цей матеріал ми наводимо виключно з ознайомчою метою та не закликаємо до вирощування й зберігання марихуани, оскільки в Україні це заборонено законом.
Особливості виготовлення конопляного борошна
Борошно отримується з промислових сортів конопель. Вони сіються навесні та ростуть 90-120 днів. Врожай насіння збирається восени. Людьми використовується насіння та солома. Насіння лускається, а його ядра використовуються в сирому вигляді або ж відправляються на перероблення.
З ядер може робитися молоко, протеїн для спортивного харчування та олія. Відходи від виробництва цих продуктів називаються макуха. Саме з макухи виробляється конопляне борошно. Це єдиний продукт з марихуани, який можна піддавати термічній обробці. Це максимально екологічний продукт, оскільки виробники конопель не використовують при їх вирощуванні ніяких хімічних добрив.
Склад конопляного борошна
Позитивний вплив конопляного борошна на організм пояснюється складом цього продукту:
- без глютену. В борошні відсутній глютен, тому його можуть вживати у їжу люди, що мають чутливість до нього. На відміну від звичайного борошна, в конопляному нема клейковини;
- джерело білка та мінералів. Майже третина складу цього продукту це білок. В ньому міститься багато магнію, кальцію, натрію, калію, заліза, цинку та вітаміну В1;
- джерело клітковини. Завдячуючи великому вмісту клітковини найбільша користь конопляного борошна приноситься саме травній системі. Людина, що вживає страви з ним, швидше отримує відчуття насичення та в неї покращується процес травлення.
Конопляне борошно має приємний горіховий смак. Його єдиний недолік у тому, що воно має досить щільну структуру.
Корисні властивості
Вживання страв, виготовлених з додаванням конопляного борошна, здійснює наступний вплив на організм людини:
- знижує ризик розвитку цукрового діабету, нормалізує рівень цукру у крові;
- прискорює метаболізм;
- покращує перистальтику кишечнику;
- очищує травну систему від шлаків;
- нормалізує мікрофлору травної системи;
- виводить гельмінтів;
- усуває застій жовчі в жовчному міхурі;
- очищує печінку;
- підвищує рівень гемоглобіну;
- нормалізує роботу серцевого м’яза;
- сприяє зниженню ваги;
- покращує фізичну витривалість.
Вживання конопляного продукту, багатого на вітаміни, мінерали та клітковину в цілому допомагає підвищити імунітет та покращити загальне самопочуття.
Особливості вживання конопляного борошна
Оскільки борошно з конопель досить щільне, його рекомендується змішувати з іншими видами борошна у пропорції 1 до 4. Для цього підійде як звичайне пшеничне, так і борошно з мигдалю чи кокосу. Якщо використовувати конопляний продукт у чистому вигляді, то страви з борошна будуть по консистенції нагадувати жувальну масу.
Найпоширенішою випічкою з конопляного борошна є хліб. Для його приготування потрібно змішати по пів склянки конопляного борошна та лляного шроту з однією склянкою мигдалевого борошна, а потім додати наступні інгредієнти:
- харчова сода – 1 ч.лож.;
- сіль – ½ ч.лож.;
- цибулевий порошок для смаку – 1 ч.лож.
Окремо збийте 4 яйця з трьома чайними ложками яблучного оцту та двома ложками оливкової олії. Додайте збиту масу у змішані сухі інгредієнти. Все ретельно змішайте, замісіть тісто, сформуйте хлібину та викладіть її у форму, попередньо застелену пергаментом.
Випікайте при 170° в духовці не менш як 40 хвилин. Такий хліб буде не лише корисним, а й смачним.
Джерело: https://smartshop-smartshop.ua