Щоб заряджати електромобіль вдома попередньо потрібно здійснити декілька важливих кроків, про які ми і поговоримо в цій статті.
Оцінити можливості домашньої електромережі
Спочатку треба дізнатися, яка напруга (220 або 380 вольт) та потужність у вашому будинку. В більшості будинків і квартирах – однофазна мережа 220В (16А-32А). У приватних будинках або промислових приміщеннях може бути трифазна мережа 380 В: вона дозволяє встановити потужніші зарядні пристрої (від 7 до 22 кВт).
Також, дізнайтеся, якої потужності автомат встановлено. Автоматичний вимикач (автомат) захищає електромережу від перевантажень і короткого замикання. Його номінальний струм (наприклад, 16А чи 32А) визначає, скільки струму може безпечно проходити через лінію зарядки.
Автомат 16А підтримує зарядку на 16А приблизно 3,6 кВт на 220В та 11 кВт на 380В, автомат 32А - потужність до 7,4 кВт на 220В та до 22 кВт на 380В (потребує кабелю більшого перерізу). Якщо потужності не вистачає, можна звернутися до енергопостачальника для її збільшення.
Перевірити стан домашньої електромережі
Якщо електромережа стара або слабка, зарядний пристрій може спричинити перегрів кабелів, вибивання автоматів або навіть пожежу. Список дій по перевірці електромережі виглядає наступним чином:
- Перевірте проводку. Старі алюмінієві дроти не підходять для великих навантажень – їх краще замінити на мідні з достатнім перерізом. Зарядний пристрій для електромобіля потужністю 3,6-7,4 кВт (16А-32А) рекомендується мідний кабель перерізом не менше 4-6 мм². Для потужних зарядних станцій 11-22 кВт (32А) – 6-10 мм².
- Перевірте автоматичні вимикачі і ПЗВ. У розподільному щиті повинен бути автоматичний вимикач відповідної сили струму. Обов’язково встановити ПЗВ або диференційний автомат для захисту від ураження електрикою.
- Окрема лінія для зарядки. Для потужних стаціонарних зарядок потрібно буде проводити окрему електричну лінію прямо від розподільного щита. Якщо у вас звичайна розетка, то вона повинна бути добре заземленою, а ще краще замінити її на силову CEE (16А або 32А).
Обрати та придбати зарядний пристрій
Оцінивши та перевіривши стан домашньої мережі, можна розглянути ассортимент зарядних станцій. Обираючи зарядку для електромобіля потрібно враховувати:
- тип зарядного роз’єму електромобіля, кількість фаз та його максимальну пропускну здатність;
- монтаж - портативна чи стаціонарна станція;
- функціонал основний та додатковий;
- рівень захисту корпусу, захист від перевантажень та витоку струму;
- виробника.