Захворювання є результатом зсуву фрагмента пошкодженого міжхребцевого диска. Найчастіше грижі розташовуються в поперековому відділі хребта. Лікування міжхребцевої грижі може відбуватися без операції.
Стадії формування міжхребцевих гриж
Процес починається втратою рідини в ядрі диска і дистрофічними змінами навколо нього. Як наслідок, погіршується амортизаційна функція ядра, що тягне за собою появу мікротріщин в ядрі і кільці диска. Через утворилися тріщини драглисте вміст ядра проникає за межі фіброзного кільця і дратує поблизу лежать нервові закінчення. Далі фіброзне кільце продовжує руйнуватися, погіршується фіксація хребців один з одним. Це призводить до розвитку дистрофії в суглобах суміжних хребців, процес захоплює хребтовий зв'язковий апарат. Міжхребцеві диски ущільнюються, в них відбувається рубцювання і все закінчується фіброзом всього диска. Якщо хвороба прогресує, фіброзне кільце диска розривається і до місця пошкодження спрямовується драглисте вміст ядра. Відбувається формування міжхребцевої грижі.
Причини виникнення грижі
Одна з основних причин утворення грижі — передчасне старіння диска, пов'язане з втратою регенерації, недостатністю дифузного харчування, зневодненням, перевищенням допустимих навантажень або у зв'язку з вродженою аномалією хребта. Крім того, причиною появи захворювання може стати тривале вертикальне положення людини. У людини основне навантаження розподіляється на поперековий і шийний відділи хребта. При постійному впливі таких навантажень змінюється структура кісток тіл хребців, зменшується пружність і еластичність зв'язок, дисків, м'язів. Деформація дисків викликає підвищення напруження м'язів. Цей процес стимулює розростання кісткової і фіброзної тканини в хребті. Внаслідок всіх цих змін хребет набуває все більш плоску форму, втрачає рухливість.
Фактори ризику розвитку грижі
Ризик розвитку захворювання найбільш високий у людей старше 40-річного віку. Крім того, серйозними чинниками появи гриж є травми або раніше перенесені операції на хребті, довготривале положення тіла у вимушеній позі, підвищені фізичні навантаження, постійна дія вібрації, куріння, надмірна вага. Чоловіки схильні до захворювання частіше. Причина криється у фізіологічних особливостях хрящових тканин.