13:30, 30 травня 2022 р.
І з дітками, і з песиками, і з хом'ячками: як на Криворіжжі приймають людей, які вимушено поїхали з рідних домівок, - ФОТО, ВІДЕО
Після 24 лютого понад 5 тисяч внутрішньо переміщених осіб, з яких майже півтори тисячі дітей, переїхали з тимчасово окупованих територій до Криворізького району. Найбільше людей приїхало з Херсонщини і Донеччини. Також є на Криворіжжі переселенці з Харківщини і Луганщини. Більше 900 осіб прийняла Лозуватська об'єднана територіальна громада (Лозуватська ОТГ).
Як повідомляє кореспондент сайту 0564.ua, про це розповів начальник Криворізької районної військової адміністрації Євген Ситниченко під час престуру до туристичної бази на території Лозуватської ОТГ, де родини переселенців знайшли тимчасовий прихисток.
За словами Євгена Ситниченка, окрім тимчасового житла, людям допомагають вирішити питання з забезпеченням речами першої необхідності, продуктами, медикаментами, надають юридичну і психологічну допомогу.
Відпрацьована схема розміщення людей у громадах району. Адже більшість переселенців - це люди, котрі самотужки вибрались з сусідньої Херсонщини - великими групами по кілька десятків чоловік або малими групами по кілька людей. Зазвичай вони дістаються найближчої до кордону з Херсонщиною громади Криворіжжя, де їх вже зустрічають відповідальні посадові особи, котрі допомагають задовольнити першочергові потреби і підказують можливості щодо подальшої евакуації та тимчасового розміщення для проживання.
Як розповів журналістам Лозуватський сільський голова Віталій Яценко, у координації з Криворізькою РВА у громаді створено Штаб оборони і Штаб гуманітарної допомоги, який діє на базі Центру надання соціальних послуг.
- Спочатку всі зусилля були спрямовані на допомогу нашим військовим, а згодом, коли у район почали прибувати перші внутрішньо переміщені особи, ми паралельно почали допомагати і їм, - зазначив голова громади. - Наразі у громаді перебуває близько 900 осіб, яких ми забезпечуємо продуктами харчування, одягом, медикаментами, засобами гігієни. Також ми працюємо над тим, щоб діти (а їх близько 300-т на нашій території) могли дистанційно навчатися або у своїх закладах, або у наших. Також є дитячий психолог, який за необхідності працює з ними... Наш обовязок зробити все, щоби їм якомого комфортніше було на нашій території.
Щодо розміщення переселенців Віталій Яценко зауважив, що громада має для цього різні можливості. Зокрема на території громади є комунальний заклад, де люди проживають безкоштовно. Є люди, які забезпечені ресурсами для того, аби жити окремо, тож їм пропонуються різні варіанти вільного житла. Хтось шукає житло самотужки. Ще один варіант для проживання - це туристичні об'єкти, які тимчасово надаються для прихистку людей, позбавлених домівки. туристична база, на якій цього дня побували журналісти, - один із прикладів, як живуть внутрішньо переміщені особи.
Про те, як живуть люди, котрі змушені були тікати із зони бойових дій, на приватній туристичній базі у Лозуватській ОТГ, розповіла керуюча об'єктом Оксана Бобкова.
За її словами, після 24 лютого була перша хвиля переселенців з Харківської області. Перепочивши та отримавши необхідну допомогу, частина людей продовжила рух евакуаційним маршрутом до заходу України чи закордон. Другу хвилю гостей, яку складали жителі Донеччини, на турбазі приймали вже з 11 квітня. А після 27 квітня почали прибувати жителі Херсонщини.
Туристична база стала тимчасовим прихистком для 160 внутрішньо переміщених осіб, переважно йдеться про матерів з дітьми, та родини, котрі мають домашніх тварин.
- Ми не могли відмовити людям з домашніми тваринками, їх у нас багато. Є вівчарки, стафи, пікінеси і так далі. Їхати далі їм не було куди, а на квартири такі родини не беруть, - пояснила Оксана.
Вона зауважила, що першу хвилю гостей взимку тут приймали абсолютно безкоштовно. Питання оплати за електроенергію, користування газом, гарячою водою взяв на себе власник приватного об'єкту. Дрова підвозили волонтери. Вже переселенці другої хвилі вносять мінімальну оплату - вони оплачують виключно за використання електроенергії. Загалом йдеться про суму 10 - 12 гривень за добу з будиночка, у якому розміщується, як правило, родина у кілька чоловік. Таким чином їм доводиться сплачувати по 200 - 500 гривень за місяць.
Туристична база знаходиться у лісосмузі на березі водойми. Сюди щоранку доставляються продукти, тож люди мають змогу купувати необхідне. Куховарять самі, хоча тут є можливість, аби харчування організовувалось з залученням професійних кухарів. Для прання на турбазу привезли пральну машину.
- Загалом люди прагнуть чимось займатись, їм треба якісь заняття, щось робити... Їм так легше переживати ситуацію, в якій вони опинились, - пояснює Оксана.
Попри мальовничу місцину, де розташована туристична база, і непогані умови проживання, більшість людей мріють повернутися додому. Той, хто усвідомив, що це питання далекої перспективи, вже шукає роботу у Кривому Розі.
Своє помешкання кореспонденту нашого сайту показала пані Олена з Мирнограду на Донеччині. Її родина, яка складається з 5 осіб - вона з чоловіком, старенька мама і син з дівчиною - мешкає в окремому благоустроєному будиночку. Сюди вони заїхали ще взимку, тож будиночок опалювався.
Раніше Олена працювала у інфекційній лікарні Мирнограду. Однак шукати більш спокійного місця для проживання її сім'ю змусили бойові дії, які точаться поблизу рідного міста. Особливо важко ситуацію переживала мама Олени. Тож задля спокою старенької родина прийняла рішення виїхати з міста. До евакуації закликав і начальник місцевої військової адміністрації Павло Кириленко. Наразі у Мирнограді залишилась приблизно третина його жителів, каже Олена.
Жінка достеменно не знає, коли її родина повернеться додому, адже все залежатиме від ситуації у Мирнограді.
Нашому кореспонденту вдалося також познайомитись з Олександром із Краматорська - господарем лабрадора Каспера.
Родина виїжджала з Краматорська на власному автомобілі, у якому знайшлося місце і для домашнього улюбленця. Пес звик подорожувати, тож дорогою не завдавав клопоту своїм господарям. Тимчасовий прихисток на туристичній базі виявився зручним для усієї родини - і для людей і для їхнього улюбленця.
Поруч з будиночком Олександра під час нашого візиту чоловіки вимощували плиткою доріжку. Мешканці турбази пояснили, що вони з задоволенням займаються благоустроєм території, а тут на допомогу їм прийшли і волонтери. Тож завдяки спільним зусиллям, з'явилась доріжка, вимощена тротуарною плиткою.
У теперішній час вирішується питання, на яких умовах забезпечуватиметься проживання людей на туристичній базі надалі. Адже це приватний об'єкт, власник якого також долучився до допомоги переселенцям. Однак надалі потрібні будуть додаткові ресурси. Голова Лозуватської ОТГ у коментарі нашому кореспонденту сказав, що це питання наразі обговорюється і рішення обов'язково буде знайдене.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
09:00
Вчора
ТОП новини
Спецтема
live comments feed...