• Головна
  • Як Україна могла нашкодити Росії у Сирії - WP
18:27, Вчора

Як Україна могла нашкодити Росії у Сирії - WP

Зображення президента Сирії Башара Асада, зрешечене кулями, на фасаді будівлі провінційного уряду в Хамі, Сирія, п'ятниця, 6 грудня 2024 р.

Зображення президента Сирії Башара Асада, зрешечене кулями, на фасаді будівлі провінційного уряду в Хамі, Сирія, п'ятниця, 6 грудня 2024 р.

Автор фото,Getty Images

Підпис до фото,Київ намагається розширити поле бою і завдати шкоди росіянам там, де вони до цього не готові, пише WP

Повстанці, що прийшли до влади в Дамаску, отримали безпілотники та іншу підтримку від українських розвідників, які прагнули завдати шкоди Росії та її сирійським союзникам, твердить американський журналіст і письменник Девід Ігнатіус у колонці, опублікованій Washington Post.

Автор статті посилається на анонімні джерела, "знайомі з українською військовою діяльністю за кордоном". Він не уточнює, які саме служби могли допомогти повстанцям. У Головному управлінні розвідки МО жодних коментарів щодо цього матеріалу не давали.

При цьому МЗС України послідовно заперечує причетність українських сил до подій у Сирії.

"Міністерство закордонних справ України категорично відкидає безпідставні звинувачення РФ на адресу України у нібито причетності до загострення безпекової ситуації в Сирії", - заявляло МЗС України тиждень тому, коли Росія висувала звинувачення у бік Києва.

За його словами, українська розвідка направила близько 20 досвідчених операторів дронів та 150 безпілотників "до штабу повстанців в Ідлібі" місяць тому, щоб допомогти угрупованню "Хаят Тахрір аш-Шам", що стало рушійною силою в поваленні режиму Асада.

Хоча ця підтримка не зіграла вирішальної ролі, але вплинула на "ширші зусилля України з прихованого підриву російських операцій на Близькому Сході, в Африці та всередині самої Росії", вказує автор колонки.

Підписуйтеся на нас у соцмережах

"Прихована допомога Україні в Сирії була секретом Полішинеля, хоча високопосадовці адміністрації Байдена неодноразово заявляли у відповідь на мої запити, що вони не знали про це", - пише Ігнатіус.

"Мотивація України очевидна: зіткнувшись із російським натиском усередині своєї країни, українська розвідка шукає інші фронти, де вона може дати Росії по носі", - вважає автор.

Ігнатіус нагадує, що в червні Kyiv Post із посиланням на джерело в українській розвідці писала, що "від початку року [сирійські] повстанці за підтримки українських оперативників завдали численних ударів по російських військових об'єктах, розміщених у регіоні".

Стаття містила посилання на відео атак на кам'яний бункер, білий фургон та інші цілі, які, як писала Kyiv Post, вразили сирійські повстанці.

Видання стверджувало, що операцію в Сирії проводив спеціальний підрозділ, відомий як "Хімік", у складі ГУР та "у співпраці з сирійською опозицією".

Звинувачення Росії та реакція України

Російські офіційні особи вже кілька місяців скаржаться на "воєнізовані дії України в Сирії", підкреслює Девід Ігнатіус.

Спецпредставник президента Росії із сирійського врегулювання Олександр Лаврентьєв в інтерв'ю ТАСС говорив, що "українські фахівці з головного управління розвідки України" перебувають в Ідлібі, "постачають туди певними каналами безпілотні літальні апарати" та навчають, як їх виготовляти і застосовувати.

У вересні міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зробив аналогічну заяву про "емісарів української розвідки" в Ідлібі. Він заявив, що вони проводять "брудні операції", а очільник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов особисто спілкувався із представниками угруповання "Хаят Тахрір аш-Шам".

Ще раніше Москва стверджувала, що зв'язок України із повстанською групою був нібито "спробою вербувати сирійських бойовиків для війни проти Кремля".

У вівторок, 4 грудня, представник Росії в ООН Василій Небензя заявив, що українські спецслужби нібито надають підтримку повстанцям, які воюють проти уряду президента Сирії Башара Асада.

За словами Небензі, деякі з повстанців "відкрито виставляють напоказ" українську підтримку.

Він додав, що існує "ідентифікований слід", що веде до ГУР, яке, за його словами, озброює і тренує повстанців.

На ці звинувачення відреагувало українське міністерство закордонних справ.

Там "категорично відкинули безпідставні звинувачення РФ" щодо її причетності до загострення безпекової ситуації в Сирії.

"Україна, на відміну від Росії, беззастережно дотримується норм міжнародного права, принципів непорушності суверенітету та територіальної цілісності інших країн", - заявили в МЗС.

"Спроба розширити поле бою"

Тим часом Ігнатіус пише, що операція в Сирії - не єдиний випадок, коли українська військова розвідка переслідує російські сили за кордоном.

У серпні ВВС повідомляла, що Україна допомогла повстанцям на півночі Малі влаштувати засідку на російських найманців із ПВК "Вагнер". За даними ВВС, унаслідок удару 27 липня загинули 84 вагнерівці та 47 малійців.

Пізніше прессекретар ГУР Андрій Юсов розповів про операцію в Малі, заявивши, що малійські повстанці "отримали необхідну інформацію, і не лише інформацію, що сприяла успішній військовій операції проти російських воєнних злочинців", повідомляла BBC.

Після нападу Малі розірвала дипломатичні відносини з Україною.

Чоловік із прапором Малі

Чоловік із прапором Малі

Автор фото,Getty Images

Підпис до фото,Уряд Малі звинуватив Україну у підтримці "тероризму в Африці, зокрема, в Малі"

У квітні 2023 року очільник ГУР Кирило Буданов пообіцяв, що Україна буде переслідувати росіян, винних у воєнних злочинах, "у будь-якій точці світу".

Ігнатіус пише, що у квітні минулого року він запитав у Буданова щодо операцій ГУР проти ПВК "Вагнер" в Африці, на що той відповів, що Україна проводить такі операції, "спрямовані на зменшення російського військового потенціалу, скрізь, де це можливо".

"Чому Африка має бути винятком?" - зазначив Буданов.

Колумніст WP вказує, що таємна операція в Сирії є спробою України "розширити поле бою і завдати шкоди росіянам там, де вони до цього не готові".

"Допомога України не була тим дроном, що зламав спину верблюду. Але вона допомогла, хоча б певною мірою, підірвати найважливішого союзника Росії на Близькому Сході", - підкреслює Девід Ігнатіус.

Інформує bbc.com

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...